پنج شنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۷

منصور پورحیدری درگذشت

منصور پورحیدری درگذشت

منصور پورحیدری (زاده ۶ بهمن ۱۳۲۴ – درگذشت ۱۴ آبان ۱۳۹۵) بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است. همچنین احیای باشگاه استقلال بعد از انقلاب ۵۷ و تغییر نام باشگاه به استقلال از خدمات او برای منحل نشدن باشگاه می‌باشد. ۲ قهرمانی استقلال در آسیا در کارنامه او دیده می‌شود.[نیازمند منبع]پورحیدری مدیر فنی و سرپرست باشگاه فوتبال استقلال تهران بود.او در روز ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۹۵ پس از مبارزه یک ساله با سرطان ریه درگذشت.[۱]

1051737_439

زندگی ورزشی

وی ابتدا در سن ۱۷ سالگی در باشگاه فوتبال دارایی بازی می‌کرد اما سپس به باشگاه تاج (استقلال) رفت و به مدت ۹ سال در تیم تاج به عنوان دفاع راست بازی می‌کرد و در سال ۱۳۴۹ عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را به همراه تیم تاج کسب کرد.

تیم قدیمی تاج، منصور پور حیدری دومین نفر نشسته از چپ

آغاز مربیگری

بعد از اتمام دورهٔ بازیگری، رایکوف مربی وقت تاج که تیم جوانان تاج را هم در دست داشت، به دلیل پشتکار و پیگیری‌های فراوان منصور، او را به جوانان برد. رایکوف که از سال ۴۸ تا ۵۳ مربی تاج بود، به دلیل خستگی قادر به ادامه کار در تاج نشد و پس از باخت به تیم نفت آبادان در سال ۵۳ کنار گذاشته شد و تیم به علی دانایی فرد رسید که وی هم منصور پورحیدری را به عنوان کمک خود برگزید و علی دانایی فرد تنها ۸ بازی در سال ۵۴ سرمربی تیم بود و سپس جکیچ به عنوان سرمربی تاج در سال ۵۵ انتخاب شد و جکیچ هم منصور پورحیدری را به عنوان کمک خود انتخاب کرد. و نتایج مطلوبی را با وی کسب کرد.

مربیگری پس از انقلاب

پس از انقلاب به دلایل نا آرامی‌ها، قرارداد جکیچ با تاج فسخ گردید و ایشان به همراه جکیچ برای مدتی راهی کشورهای حاشیه خلیج فارس شد. او چند ماه پس از بازگشت مربی استقلال شد. البته لیگ در سال ۵۸ انسجام لازم را نداشت. او با پنج دوره حضور در ادوار رقابتهای آسیایی به عنوان سرمربی رکورددار تاریخ باشگاه استقلال است که ۳۲ مرتبه مربی‌گری یک باشگاه در جام باشگاه‌های آسیا را به عهده داشته‌است.

او در پنج دوره حضور خود؛ یک مقام قهرمانی، یک مقام نایب قهرمانی و یک مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا و همچنین دو مقام چهارم جام برندگان جام آسیا را برای استقلال به ارمغان آورده‌است.

پورحیدری در ۳۰۹ مسابقه مربی‌گری تیم فوتبال استقلال تهران را بر عهده داشته‌است و ۸۱ بار به عنوان مربی در خدمت آبی‌پوشان بود که از این لحاظ در تاریخ باشگاه استقلال رکورددار می‌باشد. پورحیدری همچنین رکورددار مربی‌گری در شهرآورد تهران است. منصور پورحیدری همچنین دارای یک رکورد دیگری هم هست او تنها کسی هست که هم به عنوان بازیکن هم به عنوان مربی توانسته قهرمان آسیا بشود وی درسال ۱۳۴۹ در حالی که یک بازیکن ۲۵ ساله بود توانست به عنوان قهرمانی آسیا برسد ویک بار هم به عنوان مربی در سال ۱۳۷۰ توانست قهرمان آسیا شود.

زندگی شخصی

همسر منصور پورحیدری (فریده شجاعی) پیشتر عضو تیم بسکتبال تاج و نایب رییس سوم فدراسیون فوتبال بوده است. خواهر همسر او (الهه شجاعی) عضو تیم بسکتبال تاج بود. حاصل ازدواج منصور پورحیدری با فریده شجاعی یک فرزند دختر به نام عسل و یک فرزند پسر به نام علی است که متولد سالهای ۱۳۷۱ و ۱۳۶۲هستند. [۲]

افتخارات

دوران بازیکنی

دوران مربی‌گری

مرگ

منصور پورحیدری سرانجام در صبح جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ براثر سرطان ریه در سن ۷۱ سالگی درگذشت.[۱][۳][۴]

پانویس

  1. پرش به بالا به:۱٫۰ ۱٫۱ «منصور پورحیدری، پدر استقلال دار فانی را وداع گفت». ایسنا، ۴ نوامبر ۲۰۱۶. بازبینی‌شده در ۴ نوامبر ۲۰۱۶.
  2. پرش به بالا سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران
  3. پرش به بالا «منصور پورحیدری درگذشت». ورزش سه، ۱۴ آبان ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۵.
  4. پرش به بالا «منصور پورحیدری مربی سابق تیم ملی و استقلال درگذشت». بی‌بی‌سی فارسی، ۱۴ آبان ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۵.

منابع

نوشته شده توسط مدیر سایت در جمعه, ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۰ ق.ظ

دیدگاه