صفحه اصلیمفاخر شهنی

به مناسبت روز جهانی پست 1۷ مهر ماه [ 9 October ]

بدینوسیله روز جهانی پست را خدمت جناب مهندس عزیز قنبری ریاست اداره پست شهرستان مسجد سلیمان و عضو شورای شهر مسجد سلیمان و از فرزندان خوب و با اصالت شهنی

ارزانی بیرگانی: در انتخابات مردم تصمیم می گیرند نه دولتها
پیام تسلیت پروفسور کرمزاده به مناسبت درگذشت استاد بهمن مطلق
فرامرز شهنی – بازیگر
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بدینوسیله روز جهانی پست را خدمت جناب مهندس عزیز قنبری ریاست اداره پست شهرستان مسجد سلیمان و عضو شورای شهر مسجد سلیمان و از فرزندان خوب و با اصالت شهنی تبریک عرض میکنیم و آرزو داریم در راه خدمت به مردم و رفع مشکلات آنها همونطور که همیشه پیش قدم بوده اند  و موثر گام برداشته اند و رضایت خلق را کسب کرده اند در این راه موفق و پیروز باشند.

بدینوسلیه مراتب قدردانی و سپاس خود را از ایشان و پی گیریهای مستمرشان در راه خدمت رسانی به مردم شریف شهرستان مسجد سلیمان اعلام میداریم.

aziz ganbari

” روز جهانی پست “
پست، کهن ترین و گسترده ترین نوع ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمینها و مناطق جهان است .
جوامع رشد یافته ، برای تحقق توسعه خود به شبکه ارتباطی توجه داشته و روی آن برنامه ریزی کلان کرده اند. هر پستچی از انجام 3000 سفر جلوگیری می کند ، که هر سفر افزون بر هزینه، پیامدهای دیگری چون اتلاف وقت، فشارهای عصبی و روحی، مشکلات حمل و نقل، اتلاف سوخت، آلودگی هوا، صرف نیروی انسانی و انواع خسارتهای احتمالی مالی و جانی را نیز به همراه دارد .

سابقه پست درایران :
فعالیتهای پستی در ایران، قدمتی سه هزار ساله دارد وحتی برخی از مورخین، ایرانیان را مبتکر ارتباط پستی می دانند. در سال 1297 ه.ق ناصرالدین شاه دستور دادتا مؤسسه پست آن روز به وزارت تبدیل شود و اداره آن را به امین الملک ، وزیر وظایف و رئیس دارالشوراء سپرد.
پس از صدارت امیرکبیر، تحولات تازه ای در پست کشور ایجاد گردید، فعالیت پستی کشورهای استعمارگر تعطیل شد و پیکهای پست ایران ، با نظم و نظامی تازه که امیرکبیر ایجاد کرده بود با سرعت و دقت بسیار ، امور مراسلاتی را انجام می دادند.
شایان ذکر است که چون پست در ایران از قدمتی طولانی برخوردار است ، از فعالیت چاپارهای قدیم تا پست پیشرفته کنونی، ابزارو آثاری گرانبها و دیدنی گردآوری شده است که در موزه پست نگهداری می شود.
در سال1873، در روز 9 اکتبر به پیشنهاد ” هنریخ ون استفان ” مدیر کل پست کنفدراسیون آلمان شرقی، قراردادی با عنوان ” قرار داد برن” در زمینه تاسیس ” اتحادیه کل پست ” در ” برن” سوئیس ، توسط 22 کشور جهان به امضا رسید .
امضاکنندگان بر اساس توافق به عمل آمده ، یک قلمرو پستی را تشکیل دادند که آزادی ترانزیت برای مبادله متقابل مرسلات را در سراسر قلمرو و اتحادیه ، تامین و تضمین می کرد . نام این اتحادیه پس از 4 سال با پیوستن کشورهای دیگر ، به ” اتحادیه جهانی پست ” تغییر یافت .

از سال 1969 روز 9 اکتبر ( 17 مهر ) هر سال به عنوان روز جهانی پست تعیین گردید.
اکنون بیش از 170 کشور، عضو این اتحادیه هستند و ایران نیز سال 1256 ه.ش به عنوان بیست و نهمین عضو، به این اتحادیه پیوست.

نظرات

وردپرس: 0
دیسکاس: 0